Xamarin
Türkiye [beta]
Konular

Powered by Rise Consulting


Xamarin'in Performansı Nasıl?

Xamarin'in Performansı Nasıl?

Native uygulama ve Xamarin ile üretilen çıktı aynı mı? sorusundan sonra, Xamarin dünyasının en çok merak edilen konusu, Performans!

Bu konudaki iddialı ifadelerim nedeniyle daha önce biraz tepki almıştım. Önceki ifadem şöyleydi;

"Sadece iOS tarafında Swift 2.0 ile üretilen uygulamalar Xamarin'in perfromansına yetişebiliyor. Evet doğru anladınız, Xamarin ile üretilen uygulama, iOS için Objective-C ve Swift'ten, Android için Java ile yazılan uygulamadan daha hızlı çalışıyor"

Burada bir düzeltme yapmalıyım, tamamen C/C++ ile yazılan uygulamalar doğal olarak her iki tarafta da (iOS, Android) en yüksek performans değerlerine ulaşacaktır. Tabi bu kimsenin ilgi alanına girmediği için aha önce ben de ifade etme gerei duymamıştım. 

Detayları merak edenler için Benchmark görsellerini aşağıda paylaşıyorum.

 

Android Uygulama Performansı

 

 

 

iOS Uygulama Performansı

 

 Kaynak ve detaylı inceleme : http://www.leerichardson.com/2016/06/4-xamarin-misconceptions-debunked-aka.html

 Kaynak ve detaylı inceleme : https://medium.com/@harrycheung/mobile-app-performance-redux-e512be94f976#.5534peto6

 Kaynak ve detaylı inceleme : https://medium.com/@harrycheung/cross-platform-mobile-performance-testing-d0454f5cd4e9#.s6jp146wh

Related

Share

Yorumlar

 • Merhaba; Aslında insanlar Xamarin'in 3 mobil platform (Android, iOS ve Windows Mobile) üzerinde nasıl derlendiğini ve nasıl çalıştığını merak ediyorlar. Yani "Java ve Obj-C ile yazılmış kodlar kadar hızlı." demekten ziyade Xamarin Android, iOS ve Win Mobile'a derlenme aşamaları nelerdir, Android'de Java'da olduğu gibi Dalvik veya ART üzerinde mi çalışıyor (ayrıca iOS üzerinde ve Win üzerinde nasıl çalışıyor), yoksa Xamarin yazılan uygulamayı aslında sadece Android SDK - Java ve iOS SDK - Objective-C kodlarına dönüştürmekten mi ibaret? Bu gibi suallere de cevaplar verebilirseniz memnun oluruz. Çalışmalarınızın devamını diliyorum. Teşekkürler.
  8/1/2016 2:26:47 AM Reply
  • @İbrahim: Sanırım bugün yayınladığımız yazının ilk bölümündeki teknik içerik tam aradığın sorunun yanıtı. Çalışma prensiplerini anlatmaya çalıştık. http://www.xamarintr.com/Blog/ArticleID/51/xamarin-nasil-calisir Katılımın için teşekkürler.
   8/1/2016 4:42:36 PM Reply
  • @İbrahim: İbrahim selam, aslında bu sorularının temellerini Açık Akademi 1. hafta eğitiminde anlattık. Dilersen http://www.xamarintr.com/Blog/ArticleID/42/microsoft-acik-akademi-1-hafta-xamarin-egitimi-giris link üzerinden tekrarını izleyebilirsin. Tekrar aklına takılan bir soru olursa paylaşırsan sevinirim.
   8/1/2016 10:01:16 AM Reply
 • Örnek birkaç uygulama linki paylaşılırsa yükleyip biz de görmek isteriz. Herhangi bir uygulama olabilir.
  7/30/2016 8:13:10 PM Reply
  • @Yiğit Özaksüt: Heyecanla bekliyoruz o zaman hocam :)
   7/30/2016 10:56:28 PM Reply
  • @Mustafa: Mustafa selam, bununla ilgili aklımızda Java Android VS Xamarin Droid gibi projeler var. En kısa sürede gerçekleştireceğiz.
   7/30/2016 8:20:54 PM Reply

Yorumunuz

 • Recent
 • Popular
 • Tag
Etkinlikler